5 tipů, jak ušetřit při koupi a provozu domácí tiskárny

Tiskárny jsou dnes běžným zařízením domácností. Využívají je všechny generace: děti, studenti, dospělí pracující z domova, rodiče na mateřské i senioři.

Jakou tiskárnu však zvolit, aby přinesla očekávaný užitek, a přitom nebyla náročná na provoz? Dáme Vám několik tipů k výběru tiskárny i snížení ceny tisku.

1.   Ověřte si dostupnost a cenu náplní do tiskárny

Možná Vás láká nižší cena tiskárny v zahraničním e-shopu, avšak pozor, toto zařízení by se Vám ve skutečnosti nemuselo vyplatit. Riskujete totiž, že u nás následně nekoupíte náplně, a budete je shánět opět v zahraničí, komplikovaně a za vyšší cenu. Proto si před koupí každé tiskárny ověřte dostupnost originálních i alternativních cartridge/tonerů v ČR.

Důležitá je i velikost náplní na trhu. Pokud netisknete mnoho set stránek měsíčně, nemají pro Vás velké XXL náplně smysl, protože brzy zaschnou a způsobí Vám finanční ztrátu. Domů jsou ideální menší a přitom dostatečně výtěžné náplně.

2.   Vyčíslete provozní náklady vybrané tiskárny

Provozní náklady vybrané tiskárny spočítáte tak, že vydělíte cenu náplně počtem stránek, které tato náplň zvládne vytisknout (obvykle při 5% pokrytí papíru formátu A4). Tento údaj naleznete na obalu náplně, případně v popisku zboží v internetovém obchodu. Snadno tak zjistíte, jak nákladná je tiskárna využívající příslušný typ náplně.

3.   Uspořte díky alternativním náplním do tiskárny

Jak by se Vám líbilo snížit náklady na tisk až o 60 %, a to při zachování kvality tisku a spolehlivosti náplně? Tyto přednosti nabízejí takzvané alternativní cartridge/tonery, již zmíněné v bodu 1. Určitě zjistěte, zda jsou k vybrané tiskárně k dispozici, protože Vám zajistí stejné výsledky jako originální náplně, ale podstatně nižší cenu tisku.

4.   Preferujte tiskárnu s oddělenými náplněmi

Dnes jsou IN oddělené barevné náplně. Naštěstí je má už většina tiskáren včetně levnějších modelů. Někdejší kombinované barevné náplně značně zvyšovaly náklady na tisk, protože obsahovaly veškeré barvy a musely se měnit naráz, i když došla třeba jen jediná barva.

Máte-li oddělené náplně, jednoduše si pořídíte právě tu chybějící barvu, a tím neustále šetříte. Při obvyklém vytížení tiskárny v domácnosti nebo malé kanceláři dosáhnete úspor minimálně stovek korun za rok.

5.   Kdykoliv můžete, tiskněte na obě strany listu

I levné inkoustové tiskárny nabízejí úsporný oboustranný tisk, případně využijte pořád dobře čitelný tisk dvou stran na jeden list. U studijních podkladů, itinerářů cest a jiných rodinných záznamů je to praktické i z hlediska hmotnosti a skladnosti tiskovin.