Co si představujete pod pojmem bydlení?

Bydlení je otázka, která se týká naprosté většiny z nás. Domov je jedním z nejdůležitějších míst v našem životě: trávíme zde většinu svého času, zejména toho s našimi nejbližšími, je naším každodenním prostorem, v němž se všichni chceme cítit dobře. Lidé tak věnují mnoho času a tvůrčí energie zvelebování svého domova, pečlivě vybírají každou maličkost, která bude jejich vlastní svět zdobit a dotvářet, vymýšlejí barevné kombinace, hledají informace a inspiraci, a tím, jak to vypadá u nich doma, vyjadřují sami sebe, obdobně jako třeba módním stylem.

Budování domova

Otázka bydlení, a s ní spojené budování domova, však není jen záležitostí moderního člověka. Člověk dneška nevěnuje bydlení více energie, než tomu bylo dřív, v mnoha ohledech by se dalo říct, že právě naopak. Zatímco dříve se lidé na stavbě svých obydlí a jejich vybavování přímo podíleli, dnes už je značná část těchto záležitostí přenesena na jiné specialisty a odborníky, kteří nám svou službu prodávají. Nejsme to mnohdy my, kdo staví dům, vyrábí nábytek nebo projektuje kuchyň. A stále více lidí využívá i služeb dalších odborníků jako jsou zahradní architekti nebo interiéroví designéři, kteří jim pomohou vše naplánovat do posledního detailu. Čas a energie, kterou šetříme pomocí specialistů, nám naopak umožňuje být mnohem kreativnější a důslednější ve svých estetických, případně funkčních, požadavcích.

 

Žijeme proto ve světě, kde se už lidé nebojí novinek a vlastních řešení. Hledají vlastní cesty, jak vyhovět svým specifickým požadavkům. A ty máme všichni skutečně jiné. Svět sociálních sítí zpřístupňuje několika miliardám uživatelů informační kanály plné svědectví o tom, co vše dokážeme vytvořit a vymyslet. A další se tím tak mohou inspirovat, případně zahodit zábrany nebo předsudky ve smyslu „můj nápad je příliš bláznivý“. Lze tak najít například video zobrazující řešení umístění televize v ložnici – jednoduše vyjede zespoda postele na mechanickém rameni, které zároveň slouží jako stojan. Ale nejde jen o tyto soukromé vynálezy, obdobně dobře se světem šíří tipy na nejrůznější „zlepšováky“, „zjednodušováky“ a finty. Dozvíte se tak, že namísto krabičky na šperky, ve které se musíte neustále přehrabovat, stačí malinko předělat ramínko na šaty nebo narazíte na návod, jak si vyrobit originální rámečky na fotky. Tak, aby byly skutečně Vaším dílem, co možná nejautentičtější výpovědí o Vás samotných.

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *