Financování bydlení

Pořízení vlastního bydlení je nákladná záležitost. Pokud nemáte našetřeno, nespadlo vám do klína dědictví, nebo nemáte bohaté rodiče, kteří by vás zasponzorovali, nezbude vám jiná možnost, než si na vlastní byt či dům půjčit. Na výběr máte dvě možnosti – hypotéku, nebo úvěr ze stavebního spoření.

Hypoteční úvěr


Hypotéka neboli hypoteční úvěr
vám pomůže získat peníze na vaše bydlení, a to většinou až do výše 80% zástavní hodnoty vaší nemovitosti. Na finančním trhu již v dnešní době naleznete široké spektrum nabídek hypoték od bankovních i nebankovních institucí, vždy je samozřejmě lepší volit možnost bankovní hypotéky, jelikož bankovní segmenty jsou zaštiťovány Českou národní bankou. U nebankovních institucí nemáte jistotu solidního jednání a záruky získání peněz.

U hypotéky musíte počítat s tím, že budete ručit nemovitostí – většinou se jedná právě o tu nemovitost, kterou pořizujete. Kromě výše hypotéky, která bývá poskytována až do 80 procent hodnoty nemovitosti, je také důležité zvážit, jak dlouhou dobu fixace zvolíte. Dobou fixace se pak rozumí období, po které vám banka garantuje neměnný úrok. Fixační doba bývá většinou tři až pět let. Kromě toho, že vám po tuto dobu zůstane stejná výše úroku, musíte ale také počítat s tím, že vaši hypotéku nebudete moci v tomto období splatit bez poplatků, nebo refinancovat.

Hypotéka se pak pro vás stává dlouholetým závazkem, jelikož běžně bývá poskytována na 20, 25 nebo 30 let.

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *