Nechte se okouzlit otevřeným ohněm

PR_Krby-stavba150102Vzhledem k neustále rostoucím cenách elektřiny a plynu se není co divit, že stále větší počet domácností přechází na topení tuhými palivy.

Je to starý osvědčený způsob vytápění, navíc vzhledem k neustálému vývoji jsou dnešní krbová kamna a vložky mnohem sofistikovanější a pochlubí se dokonalejším spalováním, které poskytuje vyšší účinnost a zároveň nižší spotřebu paliva. Podoba krbové vložky je dnes úplně jiná než před šedesáti lety, ale principiálně se až na nádrže pro shromažďování teplé vody (u teplovodních) prakticky neliší.

Je tedy výhodnější vybrat si teplovzdušnou a nebo teplovodní vložku? Tuto otázku si pokládá téměř každý stavebník, odpověď však není vůbec jednoduchá. Pro výběr teplovzdušné krbové vložky hraje zejména cena, celý systém je jednodušší, proto i cena je podstatně nižší než u teplovodních vložek. Nevýhodou je, že vyrobené teplo během topení nikam nenaakumuluje, takže jakmile přestanete topit, poměrně rychle se teplota interiéru začne snižovat. V tom mají výhodu teplovodní vložky, ohřátá voda se dá v nádržích uchovávat i několik dní, a tak máte stále možnost topit, i když krb již dávno vyhasl.

Ale jak již bylo zmíněno, pořizovací náklady na teplovodní vložku jsou vyšší než na teplovzdušnou a tím pádem ne každý si ji může dovolit. Ono je to logické, teplovodní systém je poněkud složitější a obsahuje víc komponentů, ovšem výsledný efekt je značný a také celé vytápění je mnohem pohodlnější a efektivnější, protože využijete mnohem větší procento vyprodukovaného tepla. Ať už se ale rozhodnete pro teplovodní nebo teplovzdušnou krbovou vložku, chybu určitě neuděláte, protože náklady na topení se v nejbližší době určitě snižovat nebudou. Topení tuhými palivy je velmi výhodné a navíc budete naprosto nezávislí. Nenechte se tedy překvapit a již dnes dejte na své babičky a pro vytápění si pořiďte kvalitní krb.