Netopte pánu bohu do oken a zateplete dům

Topíte a topíte, a přesto máte v domě stále zimu a vlhko? Pak pravděpodobně bydlíte ve starším rodinném domě, který není správně odizolovaný a zateplený a teplo vám utíká z domu pryč. Nejjednodušším a vlastně jediným účinným řešením je pustit se do zateplení.

Proč zateplit dům?

Zateplení vašeho rodinného domu vám přinese celou řadu výhod:

  • Ušetříte za vytápění
  • Zamezíte stárnutí vašeho domu
  • Odpadne riziko vzniku plísní
  • Zlepšíte vzhled vašeho domu
  • Zabráníte zatékání srážkové vody do domu

Co je příčinou?

Předtím, než se pustíte do zateplování vašeho rodinného domu, je nutné vyzjistit, proč v domě vzniká vlhkost. Příčin může být hned několik. Může se jednat o zatékající vodu, zkondenzované vodní páry, srážky, povrchovou či spodní vodu. Pokud je příčinou spodní voda, nelze se pustit do zateplování, aniž byste dům odizolovali. Samotným zateplením byste totiž zamezili vysychání objektu a vlhkost by postupovala do vyšších míst.

V případě, že se budete muset prvně pustit do odizolování, pak je nejideálnějším způsobem podříznutí, nebo podražení například za pomoci nerezových plechů. Teprve po řádném odizolování se můžete pustit do zateplování.

Kontaktní nebo provětrávanou fasádu?Při zateplování domu si můžete vybrat dva druhy zateplení, a to buď takzvanou kontaktní fasádu, nebo provětrávanou fasádu. Kontaktní fasáda lze aplikovat pouze na dokonale suché domy, jelikož její povrchová úprava má vyšší difuzní odpor a může tak vést k problémům s vlhkostí. Tento druh zateplení je také levnější. Provětrávaná neboli odvětrávaná fasáda je finančně náročnější, ale je vhodná pro domy s vlhkým zdivem, jelikož dovolí zdem domu lépe dýchat.