Svítíme doma, svítíme venku

Základem útulného domova je i útulné a příjemně zvolené osvětlení. Existuje celá řada svítidel, která jsou uzpůsobena svému využití. Je možné vybírat také z neobvyklých typů svítidel, které nejsou příliš běžné, ale přesto velmi účinné a variabilní. Vyberte si i vy správné svítidlo a mějte tak dostatek světla vždy na dosah.

Osvětlení do exteriéru

Jedním z hlavních rozdělení svítidel je na venkovní a vnitřní. Venkovní svítidla jsou zejména využitá pro praktické účely. Jedno z nejběžnějších venkovních svítidel je svítidlo ke vchodovým dveřím, které obvykle disponuje pohybovým senzorem. Přistoupíte ke dveřím a ihned je zámek viditelný a můžete pohodlně vstoupit dovnitř. Dalším často užívaným typem venkovního osvětlení jsou stojací lampy či světelné sloupky, které mohou sloužit jako hlavní zdroj světla a zároveň také jako orientační světlo. Jako orientační světla lze využít i zápustné zemní osvětlení, které osvětluje zahradní cestu nebo schodky. Jestliže máte na zahradě umělé jezírko či dokonce bazén, určitě neodoláte si při teplých letních večerech zaplavat. Pro dobrou viditelnost ve vodě i večer výborně poslouží podvodní svítidla, která jsou na rozdíl od interiérových vybavena vysokým ochranným krytím proti vodě.

Jak zajistit dostatek světla v interiéru

Dostatek světla v interiéru je nepostradatelný. Základní dělení interiérových svítidel je podle typu místnosti, do které je svítidlo určeno. Například bodové osvětlení se může zdát na první pohled stejné při montáži v různých místnostech. Do kuchyně a především do koupelny je ale vhodné vybrat osvětlení s vyšším IP krytím, díky kterému je svítidlo chráněno vůči vodě a vlhkosti. Ve větších obytných místnostech obvykle bývají hlavním zdrojem světla lustry. Ty mohou být vyrobeny z nejrůznějších materiálů ve spoustě barevných provedení. Mnohem modernějším osvětlením jsou lankové a kolejnicové světelné systémy, které působí originálně, moderně a vzdušně. Navíc můžete jednotlivé světelné spoty nasměrovat, aby svítily přesně tam, kam potřebujete. Dodejte i vy více světla vašemu bydlení.